Vyrai kviečiami tikrinti dėl prostatos vėžio

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) atliko 2019–2020 metų prevencinių programų paslaugų teikimo palyginimą Panevėžio teritorinės ligonių kasos (Panevėžio TLK) veiklos teritorijoje – Panevėžio ir Utenos apskrityse. Analizė parodė, kad dėl karantinų įtakos visų prevencinių programų paslaugų teikimas 2020 m. buvo gerokai sumažėjęs. Panevėžio TLK kviečia gyventojus vėl tikrintis, o gydymo įstaigas – po truputį grąžinti prevencinių programų vykdymą į įprastą ritmą.

Pasitikrinti nemokamai pagal prevencines programas gali visi privalomuoju sveikatos draudimu apdrausti asmenys – ir moterys, ir vyrai. Programos finansuojamos iš privalomojo sveikatos draudimo fondo. 

Priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa skirta vyrams nuo 50 iki 69 metų (imtinai) bei vyrams nuo 45 metų, kurių tėvai ar broliai yra sirgę prostatos vėžiu. Pakartotinio patikrinimo datą numatys šeimos gydytojas, įvertinęs prostatos specifinio antigeno (PSA) tyrimo rezultatus.

Pasak Panevėžio TLK direktoriaus Jono Narbuto, gyventojai, matyt, gerokai yra įsibaiminę koronaviruso grėsmės, nes tikrinimas pagal prevencines programas per pandemiją labai sumažėjo. Didžiausias neigiamas pokytis buvo juntamas Priešinės liaukos (prostatos) vėžio ankstyvosios diagnostikos programos vykdyme, o mažiausiai karantinas atsiliepė Storosios žarnos vėžio prevencijos programos vykdymui. J. Narbuto teigimu, suprantama, jog COVID-19 yra grėsminga liga, tačiau nereikėtų pamiršti, kad ne mažiau grėsmės kelia ir kitos ligos, ypač vėžys, kurį aptikus pavėluotai, pasekmės gali būti labai liūdnos.   

Panevėžio TLK regione po pirmojo karantino tik storosios žarnos vėžio ir širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programų paslaugų apimtys ir tik rugsėjo mėn. buvo didesnės nei 2019 m. Didžiausias paslaugų mažėjimas buvo stebimas pirmojo karantino metu (kovo–birželio mėn.) bei lapkričio–gruodžio mėn., mažiausias – rugsėjo–spalio mėn.

Šalyje mažiausias paslaugų teikimo sumažėjimas buvo širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programos (26 proc.), didžiausias – prostatos vėžio programos (43 proc.).

Pastarosios programos vykdymas Panevėžio TLK regione 2020 m., palyginti su 2019 m., sumažėjo tiek pat. Mažiausias pokytis buvo tikrinant gyventojus pagal storosios žarnos vėžio prevencinę programą –  vykdymas mažėjo 18 proc.

Informavimo apie širdies ir kraujagyslių ligų tikimybę bei įvertinimo paslaugos teikimas Panevėžio ir Utenos apskrityse bendrai mažėjo apie 31 proc. Didžiausias mažėjimas buvo Kupiškio r., Panevėžio m. ir Zarasų r. savivaldybėse.

Informavimas dėl krūties piktybinių navikų profilaktikos ir siuntimas atlikti mamografiją pernai mažėjo apie 38 proc. Labiausiai – Molėtų, Pasvalio ir Rokiškio rajonų savivaldybėse. Vienintelėje Visagino savivaldybėje šios programos vykdymas buvo dvigubai didesnis nei 2019 m.

Informavimas apie gimdos kaklelio vėžio programą mažėjo 23 proc., o citologinio tepinėlio paėmimo ir rezultatų įvertinimo paslauga – 32 proc. Informavimas apie paslaugą labiausiai mažėjo Biržų r. ir Panevėžio m. ir Zarasų r. savivaldybėse, tepinėlių paėmimas – Rokiškio, Anykščių ir Molėtų rajonų savivaldybėse. Visagine informuota 72 proc. daugiau moterų nei 2019 m.,  Kupiškio rajone – 1 proc. daugiau paimta tepinėlių.

Informavimo apie ankstyvąją prostatos vėžio diagnostiką ir prostatos specifinio antigeno nustatymo paslaugų mažėjo 43 proc. Didžiausias mažėjimas buvo Utenos, Molėtų ir Rokiškio rajonų savivaldybėse.

Informavimo apie storosios žarnos vėžio ankstyvąją diagnostiką ir IFOBT rezultatų įvertinimo paslaugų suteikta 18 proc. mažiau, pacientų siuntimų pas gydytoją specialistą atlikti kolonoskopiją – 38 proc. mažiau. Informavimas apie paslaugą ir IFOBT rezultatų įvertinimas labiausiai mažėjo Zarasų ir Utenos savivaldybėse, paciento siuntimai pas gydytoją specialistą atlikti kolonoskopiją – Zarasų, ir Ignalinos rajonų savivaldybėse. Zarasų rajone abiejų paslaugų mažėjimo skaičiai gerokai viršijo skaičius kituose rajonuose.

Ryškus visų prevencinių programų vykdymo sumažėjimas 2020 m. – tai ženklas, kad programų vykdymą šiais metais būtina skatinti. Panevėžio TLK ragina gyventojus, kurių amžius suteikia teisę pasitikrinti sveikatą prevenciškai pagal aukščiau išvardytas programas, nebijoti kreiptis į gydymo įstaigas, nes delsimas onkologinių, taip pat širdies ir kraujagyslių ligų išaiškinamumui yra rimta kliūtis, galinti kainuoti gyvenimą.

Išsamesnę informaciją apie 2019–2020 m. prevencinių programų paslaugų teikimą Panevėžio Panevėžio TLK regione rasite čia.

Panevėžio teritorinės ligonių kasos informacija

Share this post

Parašykite komentarą