Trakuose prasideda tarptautinis meno festivalis TRANS/MISIJOS

Trakai, rugsėjo 12 d. (ELTA).

Šeštadienio vakarą Andriaus Mamontovo koncertu prasideda visą ateinančią savaitę Vilniuje ir Trakuose vyksiantis tarptautinis meno festivalis TRANS/MISIJOS.

Pasak pranešimo, į spektaklius, koncertus, parodas, knygų pristatymus, filmus ir diskusijas kvies septynių valstybių menininkai bei teatrai iš Lenkijos, Slovakijos, Čekijos, Vengrijos, Ukrainos, Latvijos bei Lietuvos.

Šis tarptautinis renginys – svarbiausia „Trakai – Lietuvos kultūros sostinė 2020“ programos dalis. Ir nors pandemija stipriai pakoregavo festivalio programą, organizatoriai rado sprendimą, kaip ne tik neatšaukti, bet ir neprarasti svarbių programos renginių. TRANS/MISIJOS šiais metais bus hibridinės formos – kai kurie spektakliai buvo iš anksto įrašyti ir bus rodomi kaip filmai, kiti, kaip įprasta, atliekami gyvai.

Pasak Trakų kultūros rūmų vadovo Edvardo Keiziko, tarptautinis festivalis TRANS/MISIJOS – tai išskirtinis reiškinys Europoje, mat suvienija net septynių šalių kūrėjus iš Lenkijos, Slovakijos, Čekijos, Vengrijos, Lietuvos, Ukrainos ir Latvijos.

„Šiais metais festivalio tema – „Daugiatautė kultūra – Valstybės stiprybė“, kuri buvo pasirinkta tikslingai, atsižvelgiant į Trakų miesto istoriją, įvairialypę gyventojų sudėtį bei kultūrinį paveldą“, – tikina E. Keizikas ir priduria, kad kitas festivalio išskirtinumas tas, jog jis sujungia įvairias meno formas – teatrą, muziką, fotografiją, dailę ir kt. meno renginius.

Ieškojo nestandartinių sprendimų

Nors ne visi kviesti teatrai galės atvykti, organizatoriai rado būdų, kaip įtraukti užsienio teatrų pasirodymus į programą. Pavyzdžiui, Marijos Zankovetskos Ukrainos nacionalinis akademinis dramos teatras siunčia parodą ir nufilmuotą spektaklį, Čekijos nacionalinio teatro spektaklis bus rodomas didžiuliame ekrane, o šalia vyks diskusijos.

Netekus dalies dalyvių arba jų pasirodymams negalėjus įvykti tokiems, kokie buvo planuoti, atsirado ir naujų festivalio dalyvių. Vienas tokių – Latvijos Respublikos Daugpilio teatras, kurio spektaklis „Artumas“ (N-16) taps festivalio uždarymo pasirodymu.

Lietuvai festivalyje atstovaus Kauno valstybinis lėlių teatras, pristatysiantis spektaklį vaikams „Žiogas Zigmas Žalgirio mūšyje“, taip pat Vilniaus lenkų teatro „Studija“ ir Trakų karališkasis teatras, Oskaro Koršunovo teatras bei Lietuvos nacionalinis dramos teatras. Pastarasis šiemet Trakuose jau pristatė spektaklio „Julija“ premjerą, o šio festivalio metu žiūrovai išvyks kūrinį „Durys“ (rež. Jo Strømgren).

Tuo metu O. Koršunovo teatras suteiks progą pasimėgauti vienu populiariausių pastarojo meto savo kūrinių – spektakliu „Vestuvės“ (rež. O. Koršunovas).

Daugiatautiškumas – ir teatro scenoje, ir lėkštėse

Festivalio programoje šiemet kaip niekada gerai atsiskleidžia renginio esmė – daugiatautiškumas, mat festivalyje dalyvaujantys teatrai atvyksta iš istoriškai daugiataučių miestų.

„Lvovas – Ukrainos miestas, kuriame istorija klostėsi įvairiai. Jis yra buvęs ir Lenkijos miestas. Žešuve, kuris yra Lenkijoje, gyvena daug slovakų ir ukrainiečių. Apie Trakų daugiatautiškumą mes patys žinome. Taigi kiekvienas miestas turi savitą istoriją – ir sunkią, ir gražią. Tačiau per tą istoriją kultūra maišėsi ir tuo ji yra įdomi“, – teigia E. Keizikas.

Ši tautų bendrystė atsispindės ir ant scenos: štai vengrų spektaklyje, kurį pastatė Žešuvo režisierius, vaidins aktoriai iš Lietuvos. Be to, daugiatautiškumas atsispindės ne tik teatro scenose bei meno erdvėse. Kiekvieną festivalio vakarą bus galima susipažinti su skirtingų tautų virtuve.

Nuo performansų iki lazerių šou

Savaitę truksiantis tarptautinio meno festivalio TRANS/MISIJOS programoje – keliasdešimt skirtingų renginių: nuo parodų atidarymų, performansų ir meno atstovų diskusijų iki populiarių klasikos ir populiariosios muzikos kolektyvų bei atlikėjų koncertų.

Jie vyks įvairiose erdvėse Trakuose, Trakų rajone, taip pat Vilniuje. Vienas iš renginių, kurio renginio organizatoriai ragina nepraleisti, – Užutrakio dvaro sodyboje numatytas vengrų menininkės ir tyrėjos Timea Jankovics performansas ir parodos pristatymas „Prikelta užmarštis“.

ELTA (ELTA)

Share this post

Parašykite komentarą