Teismas atmetė nušalinimus prokurorams buvusios šalies vyriausiosios epidemiologės byloje

2023-09-06

Rugsėjo 6 dieną Panevėžio apygardos teismas paskelbė, kad netenkina buvusios šalies vyriausiosios epidemiologės byloje pareikštų nušalinimų prokurorams Mantui Jurkėnui ir Ramūnui Pačebutui, kuriuos praėjusiame teismo posėdyje prašė nušalinti kaltinamojo E. Ašoklio gynėjas.

Kaltinamojo E. Ašoklio advokato teigimu, bylą kuruojantis prokuroras M. Jurkėnas pareiškime spaudai apie jo ginamojo galimai padarytas nusikalstamas veikas pavartojo tam tikrus žodžius ir frazes, kurie rodo prokuroro šališkumą ir išankstinį nusistatymą.

Prokurorui R. Pačebutui nušalinimas pareikštas dėl to, kad jis nagrinėjo kaltinamosios Loretos Ašoklienės skundą dėl  prokuroro M. Jurkėno pasisakymų ir skundą atmetė. Advokatas nurodė, kad prokuroro R. Pačebuto sprendimas apskųstas Generalinei prokuratūrai.

Susipažinęs su visų proceso dalyvių nuomone šiuo klausimu, šiandienos posėdyje teismas paskelbė, kad netenkina pareikštų prašymų nušalinti prokurorus nuo bylos nagrinėjimo.

„Specifinis prokuroro statusas suteikia jam pareigą rinkti įrodymus bei spręsti, ar jų pakanka kaltinamajam aktui surašyti ir bylą perduoti teismui. Tik įsitikinęs, kad tokių įrodymų pakanka, prokuroras perduoda bylą teismui ir palaiko valstybinį kaltinimą. Tai lemia tam tikrą prokuroro suinteresuotumą procesu ir jo pareigą įrodyti kaltinamojo kaltę. Todėl prokuroras gali laisviau interpretuoti bylos duomenis ir pasisakyti dėl jų, įskaitant ir dėl kaltę patvirtinančių, prokuroro įsitikinimu, byloje surinktų įrodymų“, – nurodė bylą nagrinėjantis teisėjas Valdas Meidus.

Išsprendus prokurorų nušalinimo klausimą, byla pradėta nagrinėti iš esmės. Prokuroras perskaitė kaltinamąjį aktą.

Šioje byloje prokuratūra korupcinio pobūdžio nusikaltimais kaltina Utenos pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) direktorių Edviną Ašoklį, jo sutuoktinę – buvusią vyriausiąją šalies epidemiologę Loretą Ašoklienę, judviejų sūnų ir vieną Utenos PSPC darbuotoją.

E. Ašoklis kaltinamas tuo, kad būdamas Utenos PSPC vadovu, siekdamas asmeninės naudos sau ir savo šeimos nariams, galimai piktnaudžiavo tarnybine padėtimi ir padarė kelis tyčinius nusikaltimus.

2020 metų pabaigoje šalyje buvo paskelbtas karantinas dėl Covid-19 ir apribotas judėjimas tarp savivaldybių. Manoma, kad, tam, jog L. Ašoklienė išvengtų šių ribojimų ir galėtų iš savo gyvenamosios vietos Vilniuje nuvykti pas Utenoje gyvenusį ir dirbusį sutuoktinį, E. Ašoklis galimai pagamino žmonai žinomai netikrą dokumentą – Utenos PSPC darbo pažymėjimą, nors L. Ašoklienė faktiškai šioje gydymo įstaigoje nedirbo. Buvusi vyriausioji šalies epidemiologė kaltinama dėl disponavimo žinomai suklastotu dokumentu.

E. Ašoklis kaltinamas ir tuo, kad siekdamas naudos savo sūnui, galimai susitarė su pavaldiniu A. T., kuris atsakingas už įstaigos transporto priemonių priežiūros kontrolę, dėl sūnaus automobilių remonto už Utenos PSPC lėšas, suklastotuose dokumentuose nurodant, kad buvo remontuojami Utenos PSPC tarnybiniai automobiliai.

Be to, prokurorai įsitikinę, kad į E. Ašoklio sūnaus automobilius buvo pilamas kuras, už kurį taip pat galimai apmokėjo gydymo įstaiga kaip už neva Utenos PSPC transporto priemonių sunaudotą kurą. Vadovo sūnus degalus į savo transportą pylėsi galimai neteisėtai naudodamasis gydymo įstaigai priklausančia degalų pirkimo kortele.

Vienintelis kaltinamasis – Utenos PSPC darbuotojas savo kaltę pripažįsta iš dalies, likę trys kaltinamieji kaltės visiškai nepripažįsta. Savo parodymus teismui kaltinamieji duos po to, kai bus apklausti visi liudytojai.

Kitas teismo posėdis paskirtas rugsėjo 18 d.

Jolita Gudelienė

Panevėžio apygardos teismo pirmininko

padėjėja (ryšiams su žiniasklaida ir visuomene)

www.pat.teismas.lt

Photo by Tingey Injury Law Firm on Unsplash

Share this post

Parašykite komentarą