Kovai su korupcija pasitelktos naujos kokybės, visuotiniu įsitraukimu grįstos priemonės

Teisingumo ministerijos siūlymu Vyriausybė pritarė Prezidento Seimui pateiktam svarstyti Korupcijos prevencijos įstatymo pakeitimo projektui.

Prezidento kanceliarijos kartu su Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) parengtos įstatymo pakeitimo nuostatos padės siekti naujos kokybės, koordinuotos, visuotiniu įsitraukimu grįstos kovos su korupcija sistemos.

„Tyrimai rodo, jog mūsų šalyje pakantumas korupcinėms apraiškoms mažėja. Itin svarbu, kad naujos kokybės teisinės priemonės, aiškūs skaidrumo principai padės kryptingai siekti antikorupcinės aplinkos kūrimo, geriau atliepti visuomeninės situacijos pokytį. Bendri institucijų veiksmai leis  tobulinti korupcijos viešajame ir privačiame sektoriuje reguliavimo mechanizmą, efektyviau valdyti rizikas ir taikyti atsakomybę už korupcinio pobūdžio pažeidimus“, – pabrėžia teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska.

„Tiek Lietuvos korupcijos žemėlapio, tiek ir Korupcijos suvokimo indekso rezultatai rodo, kad naujas Korupcijos prevencijos įstatymas – būtinas žingsnis, siekiant reikšmingų pokyčių. Norint antikorupcinio proveržio, reikia ne tik kovoti su korupcija, bet tuo pačiu kurti korupcijai atsparią aplinką. Ir tai turi daryti kiekvienas viešojo sektoriaus įstaigos ar įmonės vadovas ir tarnautojas, kartu su verslu ir visa visuomene. Būtent šia kryptimi ir būtų einama, pakeitus jau beveik du dešimtmečius Lietuvoje veikiantį korupcijos prevencijos modelį“, – sako STT direktorius Žydrūnas Bartkus.

Įteisinamas naujas pranešimo apie korupciją reglamentavimas. Viešojo sektoriaus darbuotojui, gavus duomenų, leidžiančių pagrįstai manyti, jog įvyko korupcinio pobūdžio nusikalstama veika, numatyta pareiga apie tai pranešti. Šiuo metu apie korupciją privalu informuoti tik turint neginčijamų duomenų. Taip pat išplečiama korupcijos sąvoka, nuo šiol ji apims ir korupciją privačiame sektoriuje.

Efektyvaus korupcijos užkardymo padės pasiekti ir įstatymu įtvirtintos naujos prevencijos priemonės, tokios kaip korupcijos rizikos valdymo vertinimas, atsparumo korupcijai lygio nustatymas, elgesio standartų diegimas, antikorupcinė politika viešajame sektoriuje. Be to, bus atliekama kompleksinė atsparumo korupcijai analizė.

Įstatymu skatinama, jog iniciatyvų kuriant korupcijai atsparią aplinką imtųsi ir privataus sektoriaus atstovai. O viešajame sektoriuje šiuo tikslu būtų steigiami padaliniai, skiriami atsakingi darbuotojai  ir kuriama jų koordinavimo sistema.

Šiuo metu galiojantis Korupcijos prevencijos įstatymas buvo priimtas dar 2002 m., tačiau visuomeninio gyvenimo pokyčiai paskatino jį tobulinti.

Korupcijos suvokimo indekso tyrime pernai Lietuva tarp ES šalių užėmė 14 vietą. Ankstesniais metais Lietuva buvo 15-18 vietoje. Tai liudija „Transparency International“ paskelbti duomenys.

Mano vyriausybė

Share this post

Parašykite komentarą