Opozicinės frakcijos A. Kabišaičio kandidatūrą dar tik svarstys: „valstiečiai“ vienareikšmiški – galimybė patvirtinti lygi nuliui

Vilnius, rugsėjo 20 d. (ELTA).

Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio sprendimą antradienį teikti Seimui Andriaus Kabišaičio kandidatūrą tapti Konstitucinio Teismo (KT) teisėju, Seimo frakcijos vertina skirtingai. „Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis neslepia, kad jo vadovaujama frakcija tikrai nepalaikys teikiamos kandidatūros. Tuo metu opozicija A. Kabišaičio kandidatūrą frakcijose dar tik svarstys kitą savaitę, bet, pasak Viktorijos Čmilytės–Nielsen, Liberalų sąjūdis į kandidatą žiūri pakankamai pozityviai.  

R. Karbauskis: šansai, kad kas nors iš LVŽS frakcijos balsuotų už A. Kabišaitį yra nuliniai

R. Karbauskis teigia, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija (LVŽS) nekeis savo nuomonės ir A. Kabišaičio kandidatūros tikrai nepalaikys.

„Šansai, kad iš LVŽS kas nors balsuotų už A. Kabišaitį yra nuliniai. Mes turime dar daugiau pagrindų sakyti, jog tas siūlymas yra keistas. Gal tai yra V. Pranckiečio atsidėkojimas A. Kabišaičiui už tokius keistus siūlymus ir Konstitucijos pažeidimus. Aš tik priminsiu, kad Seimo pirmininkas anksčiau A. Kabišaičiui jau teigė, kad jo kandidatūra su valdančiąja dauguma buvo suderinta, o tai buvo melas. Atitinkamai, todėl man labai keista, kad A. Kabišaitis sutiko būti vėl įvardintas kandidatu. Taip pat prisiminkime aplinkybes, kurias Seimo pirmininkas yra diktavęs ir buvo tuo metu konsultuojamas A. Kabišaičio, o sprendimai, galiausiai, buvo pripažinti kaip pažeidžiantys Konstituciją“, – Eltai teigė R. Karbauskis.

R. Karbauskiui keistai atrodo ir V. Pranckiečio sprendimas nelaukti prezidento Gitano Nausėdos ir laikinai einančios pareigas Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) pirmininkės Sigitos Rudėnaitės siūlomų kandidatūrų į KT ir teikti vienam kandidatą parlamentui svarstyti. „Valstiečių“ lyderio teigimu, toks sprendimas siejamas su viešaisiais ryšiais.

„Gali būti, kad Seimo pirmininkas tai daro įgaliotas liberalų. Gal jiems reikia dėmesio, gal ir tokio neigiamo, kad ir skandalas gausis, bet vis dėmesys. Nes Seimo pirmininkui dėmesio dabar tikrai reikia, nes jis nieko nebeatstovauja, tik Liberalų sąjūdį ir opoziciją“, – teigia R. Karbauskis.

„Įdomu, ar palaikys jį opoziciją. Sunku pasakyti, bet juk Seimo pirmininkas atstovauja opoziciją, jis liberalas. Tai atitinkamai gal jie ten susitarė tarpusavyje visi. Bet, manau, vis tiek balsų neužteks“, – svarstė R.  Karbauskis.

V. Čmilytės–Nielsen: į kandidatūrą žiūrime palankiai

Liberalų sąjūdžio pirmininkė teigia, kad frakcija į siūlomą A. Kabišaičio kandidatūrą žiūri pakankamai palankiai.

„Frakcijoje dar tik kalbėsime apie šį kandidatą, bet, tiesa pasakius, gana pozityviai vertiname. Manome, kad reikia kuo greičiau ir pozityviau išspręsti KT teisėjų paskyrimo klausimą. Jis tikrai tapo pernelyg politizuotas ir taip išbalansuoja labai svarbios institucijos veiklą. Tai tikrai manau, kad čia reikėtų kuo mažiau politinio intereso ir reikia ieškoti kompromisinio kandidato, o A. Kabišaitis galėtų juo tapti“, – teigė ji.

V. Čmilytės-Nielsen teigimu, tai kad kitą savaitę bus teikiama tik viena kandidatūra į KT teisėjus, o ne trys – nėra problema. Pasak jos, blogiausia, kad „valstiečiai“ jau nuo balandžio mėnesio bando politizuoti KT teisėjų skyrimo procesą.

„Blogiausia buvo anksčiau, kuomet visi kandidatai buvo nepatvirtinti. Kuomet A. Širinskienės vadovaujamame komitete buvo pastoviai delsiama ir tempiamas laikas, norint savo koalicijos parneriui palikti KT teisėjo kandidatūrą. Mano nuomone, valdantieji bando šią instituciją išbalansuoti ir KT silpninti. Tai tokių dalykų tikrai neturėtų būti. Manau, šį klausimą kuo greičiau reikia spręsti ir stabilizuoti šią svarbią instituciją“, – sakė ji.

G. Landsbergis: konsultuosimės su kitomis frakcijomis

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos (TS-LKD) pirmininkas Gabrielius Landsbergis Eltai teigė, kad jį šiek tiek stebina, kad V. Pranckietis kandidato neieškojo tarp Konstitucinės teisės ekspertų.

„Stebimės, kad nebuvo ieškotas Konstitucinės teisės ekspertas. Konsultuosimės su kitomis frakcijomis“, – teigė jis.

Nelaukdamas prezidento Gitano Nausėdos ir laikinai einančios pareigas Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) pirmininkės Sigitos Rudėnaitės siūlomų kandidatūrų į KT, Seimo pirmininkas nusprendė antradienį vienas pateikti Seimui A. Kabišaičio kandidatūrą tapti KT teisėju.

Vienas iš Konstitucijos kūrėjų, Mykolo Romerio universiteto (MRU) profesorius Vytautas Sinkevičius teigia, kad per visą nepriklausomo Seimo istoriją nėra buvę atvejo, kad Seimui būtų pateiktos ne visos trys kandidatūros į KT iš karto, o tik viena. V. Sinkevičius neslepia, kad nors KT nėra išaiškinęs šios nuostatos, bet jo manymu, toks V. Pranckiečio ėjimas gali pažeisti Konstituciją.

Balandžio 21 d. Seimas nepaskyrė naujų trijų Konstitucinio Teismo teisėjų, primena ELTA.

Seimo pirmininkas siūlė Ingridos Danėlienės kandidatūrą į KT teisėjos pareigas. Prezidentas Gitanas Nausėda siūlė Algio Norkūno bei Giedrės Lastauskienės kandidatūras.

Paulina Levickytė (ELTA)

Share this post

Parašykite komentarą